Fotbal, Liga a II-a / Aerostar dă lovitura cu Petrolul

Aerostar Bacău a reușit luni prima victorie în deplasare a sezonului, în partida disputată la Mogoșoaia în care Petrolul Ploiești a fost echipa gazdă. După ce Cebotari a avut două intervenții providențiale, ”aviatorii” au deschis scorul prin Popescu, care a trimis la vinclu dintr-o lovitură liberă de la 17 metri, în minutul 31. Opt minute mai târziu, Vraciu a șutat din interiorul careului, Răuță a deviat balonul cu mâna în plasă, dar arbitrul Mircea Ardelean n-a acordat golul, a dictat penalty și l-a eliminat pe jucătorul prahovean, care a văzut al doilea cartonaș galben. Cătălin Vraciu a transformat precis și a făcut 2-0, însă tot el a produs o lovitură de pedeapsă în propriul careu, în minutul 45. Saim a șutat, însă, pe lângă bara din stânga lui Cebotari, iar Aerostar a terminat prima repriză cu două goluri avans și în superioritate numerică.

Horia Ilie a făcut 3-0 în minutul 60, după o acțiune personală finalizată cu un șut de la 18 metri în stânga lui Kitanov. ”Găzarii” au marcat golul de onoare din penalty în minutul 85, dar ultimul cuvânt le-a aparținut tot băcăuanilor, Zaharia stabilind scorul final la capătul unui contraatac în minutul 89. După două rezultate pozitive cu două echipe titrate, Craiova și Petrolul, Aerostar primește duminică vizita Rapidului. Băcăuanii se află în continuare pe locul 20, cu 7 puncte.