Volei feminin / Știința Bacău – CSU Medicina Târgu Mureș 3:0 (12,11, 24), la Cupa Blajului

Stiinta Bacau - CSU Medicina Tg. Mures (11)
Campioana României a obținut cea de-a doua victorie scurtă din cadrul Cupei Blajului. Sâmbătă după-amiază, Știința Bacău a trecut de CSU Medicina Târgu Mureș în trei seturi, după o evoluție în creștere față de partida de vineri, cu Unicul. După două seturi câștigate categoric, parțialul al treilea a fost echilibrat, mureșencele au avut chiar 24-22, însă două blocaje reușite de Aleksandra Petrovic și unul al slovenei Monika Potokar au întors soarta setului.

”Am evoluat mai bine, s-a cunoscut că avem un meci jucat deja și, în plus, fetele au fost mai motivate, deoarece au întâlnit un adversar mai valoros”, ne-a declarat antrenorul Florin Grapă. Știința a evoluat în formule diferite în cele trei seturi. Setul I: Sabina Miclea-Grigoruță, Alexandra Sobo, Mihaela Herlea, Monika Potokar, Denisa Rogojinaru, Roxana Bacșiș, Marina Vujovic – libero. Au mai jucat Kim Staelens, Ramona Breban și Aleksandra Petrovic. Setul al II-lea: Kim Staelens, Alexandra Sobo, Aleksandra Petrovic, Monika Potokar, Denisa Rogojinaru, Mihaela Herlea, Marina Vujovic. Au mai evoluat Sabina Miclea-Grigoruță și Aylin Pereyra. Setul al III-lea: Sabina Miclea-Grigoruță, Alexandra Sobo, Aleksandra Petrovic, Monika Potokar, Crina Bălțatu, Aylin Pereyra, Marina Vujovic.

Duminică, de la ora 12, campioana va juca în finala turneului cu gazdele de la Volei Alba Blaj.