Volei feminin, Divizia A1 / Știința Bacău încheie sezonul pe podium

După un sezon complicat, voleibalistele de la Știința Bacău au încheiat campionatul cu fruntea sus, pe poziția a treia a clasamentului. ”Studentele” au trudit, însă, pentru a obține bronzul în chiar ultima etapă, în care au câștigat la Lugoj, iar Blajul a învins pe CSM Târgoviște. Primele două seturi s-au încheiat în prelungiri, cu 28-26, primul adjudecat de Știința, iar al doilea de CSM Lugoj. Din fericire, echipa profesorului Grapă s-a adunat în ultimele două seturi (câștigate la 22 și la 17) și a obținut victoria care a adus-o pe podium. O performanță extraordinară a unei echipe ce și-a depășit condiția într-un sezon cu foarte multe probleme. Să sperăm că nu va fi și ultimul în care Știința va fi printre granzii campionatului, deși și aici semnalele sunt dintre cele mai pesimiste.

În partida de la Lugoj, Știința a evoluat în formula: Ciocian 6 puncte (Kapelovies), Rogojinaru 18 (Filipaș), Djuric 12, Faleș 9 (Sipoș 1), Cazacu 12, Lupa 2 (Radu 11), Albu – libero. Antrenor: Florin Grapă. Pentru echipa băcăuană urmează o ultimă provocare, Final Four-ul Cupei României, care va avea loc la Bacău pe 27 și 28 aprilie, la care vor participa Știința, CSM București, Volei Alba Blaj și CSM Târgoviște.