Handbal masculin / HC Vaslui – Știința MD Bacău 30-28 (19-16), la Cupa Municipiului Vaslui

HC Vaslui - Stiinta Bacau (2)
Elevii lui Mateo Garralda au pierdut primul meci disputat în cadrul Cupei Municipiului Vaslui. Băcăuanii au avut o primă repriză dezastruoasă în apărare, primind nu mai puțin de 19 goluri, în condițiile în care Valeriu Erhan a avut 10 intervenții. Formula folosită de tehnicianul spaniol în defensivă în prima repriză nu pare viabilă.

Lucrurile s-au îmbunătățit în cea de-a doua jumătate a partidei în apărare, dar au apărut greșelile pe faza de atac (pase greșite, aruncări nepregătite), inclusiv mai vechea meteahnă a ratărilor de la 7 metri. În meciul de joi, vicecampionii au irosit 3 astfel de aruncări care, iată, au făcut diferența. Trebuie menționată și prestația arbitrilor Dima și Gheorghiu, inegali în decizii, cei doi avantajând pe final o echipă gazdă altfel merituoasă și care va avea un cuvânt greu de spus în campionat.

Evoluția scorului: 4-2 (5), 7-6 (10), 11-10 (15), 15-10 (20), 17-14 (25), 19-16 (pauză), 21-19 (35), 21-20 (40), 23-23 (45), 27-25 (50), 30-28 (final).

HC Vaslui: Pralea (6 interv.), Marocico (13 interv.) – Barac (5 goluri / 9 aruncări), Stan (4/7), Iacob (3/6), Soare (3/7), Țuțu (3/6), G. Bujor (3/6), Hagiu (2/2), M. Bujor (2/3), Roșu (2/2), Bejinariu (1/1), M. Ignat (1/1), S. Ignat (1/1), Cotinghiu (0/2). Antrenor: Leonard Bibirig.

Știința: Erhan (10 interv.), Grigoraș (10 interv.) – Dospinescu (6/8), Gorenac (5/8), Tokic (3/7), Carali (3/6), Bondar (3/7), Vartic (3/8), Rotaru (2/5), Iancu (1/1), Pinnonen (1/1), Câmpan (1/3), Tărîță (0/2), Celestin (0/4). Antrenor: Mateo Garralda.

Vineri, Știința Municipal Dedeman Bacău va disputa două partide: cu HCM Minaur Baia Mare (ora 14.15) și cu CSU Suceava (ora 19.30).