Spectacol și suspans / Știința Bacău – CSM București 3:0 (25-17, 25-13, 26-24)

Stiinta Bacau - CSM Bucuresti
Campioana României la volei feminin s-a impus în trei seturi în restanța cu CSM București, la capătul unui meci spectaculos. Voleibalistele băcăuane și-au adjudecat fără probleme primele două seturi, datorită preciziei atacurilor și a unei apărări foarte atente și eficiente.
După un set secund adjudecat categoric, campioanele au vrut, probabil, să dea o notă de suspans unui joc care se îndrepta către un 3-0 fără istoric. Pe fondul unor greșeli la preluare, dar și al unor atacuri care nu mai puneau mingea jos, echipa lui Florin Grapă s-a văzut condusă la un moment dat cu 3-13. De la acest scor, Știința a revenit încetul cu încetul, în special datorită serviciului, a egalat la 21 și a avut prima minge de meci la 24-23. Mimi Sosa a amânat verdictul dar, două mingi după aceea, blocajul cuplului Sobo-Miclea a închis partida.

“Nu pot spune că sunt bucuros pentru modul cum au jucat fetele în meciul acesta. Mă îngrijorează faptul că nu pot avea încredere când fac nişte schimbări.Trebuie să vedem ce facem, parcă se simte puţină oboseală după părerea mea, iar dacă nu e oboseală înseamnă că, după setul secund, s-au relaxat şi asta nu e bine pentru finalul campionatului. Suntem jucători profesionişti şi trebuie să ne respectăm, dar e bine că am reuşit să câştigăm cu 3-0. Este adevărat că, revenind de la 3-13 în setul al treilea, fetele au dat dovadă de caracter, dar vreau să fiu lucid în aprecieri sau auto-aprecieri, deoarece au greşit şi bucureştencele, iar dacă nu greşeau nu ştiu ce se putea întâmpla. Noi ne-am creat singuri probleme şi trebuie să fim conştienţi de asta”, a declarat la finalul partidei antrenorul băcăuan Florin Grapă.

ȘTIINȚA: Kim Staelens (1 punct), Alexandra Sobo (11), Mimi Sosa (11), Monika Potokar (12), Denisa Rogojinaru (10), Roxana Bacșiș (5), Marina Vujovic – libero. Au mai jucat: Sabina Miclea (1), Katsiaryna Zakreuskaya (4), Crina Bălțatu, Mihaela Herlea și Lucia Gaido – libero. Antrenor: Florin Grapă.

CSMB: Maja Simanić, Claudia Gavrilescu (4), Veronica Marin (1), Cristina Cazacu (10), Jasna Majstorović (6), Amanda Esdelle (18), Ivana Milanović – libero. Au mai jucat Ana-Maria Grigoriu (1) și Adriana Rotaru. Antrenor: Stoyan Gunchev.

Un comentariu la „Spectacol și suspans / Știința Bacău – CSM București 3:0 (25-17, 25-13, 26-24)”