Handbal masculin, Cupa Municipiului Bacău / Știința MD Bacău – Dinamo București 23-22 (14-10)

Stiinta Bacau - Dinamo Bucuresti
Vicecampioana României și-a adjudecat cea de-a VIII-a ediție a Cupei Municipiului Bacău la handbal masculin, după trei victorii din tot atâtea jocuri. Ultima dintre acestea a fost obținută la limită, într-un final dramatic în care francezul Michelin Celestin a luat o acțiune pe cont propriu și a înscris golul victoriei.
Băcăuanii s-au mișcat bine pe faza de apărare, fapt la care s-au adăugat evoluțiile foarte bune ale portarilor Șelaru și Tevzadze. Faza de atac, însă, a lăsat de dorit, mai ales în repriza secundă, câns s-au marcat doar 9 goluri, niciunul în primele 7 minute. De altfel, singurul care a dat satisfacție pe faza ofensivă a fost georgianul Vladimir Rusia, golgeterul echipei în partida cu Dinamo. De pe pivot s-a marcat o singură dată, în timp ce extremele dreapta le-au învinețit brațele portarilor dinamoviști. O ultimă observație cu rol de cartonaș galben: handbaliștii băcăuani au omis să vină să-și salute suporterii la mantinelă la finalul jocului și al turneului.

Evoluția scorului: 3-2 (5), 4-3 (10), 6-5 (15), 9-7 (20), 10-8 (25), 14-10 (pauză), 14-12 (35), 16-13 (40), 17-16 (45), 19-17 (50), 20-19 (55), 23-22 (final).

ȘTIINȚA: Șelaru (8 interv.), Tevzadze (16 interv.), Tamaș – Rusia (7), Celestin (4), Păunică (4), Fenici (3), Da Silva (2), Rotaru (1), Bulov (1), G. Bujor (1), Iancu, Ramba, Johannson, Tărîță. Antrenor: Eliodor Voica.

DINAMO: Dragomir (4 interv.), Makaria (9 interv.) – Nicolae (8), Dimache (4), M. Răpciugă (2), Băluț (2), Șandru (2), Chiruț (1), Mironescu (1), Nițu (1), Savenco (1), Capotă, Manea, Cojocea, Mocanu. Antrenor: Sebastian Bota.

Arbitraj dezamăgitor al bucureștenilor Constantin Din și Sorin Dinu.