Handbal masculin, Cupa Municipiului Bacău / CSM Călărași – Știința MD Bacău II 37-31 (19-17)

CSM Calarasi - Stiinta 2 Bacau
Primul joc din ultima zi a turneului a adus față în față două viitoare colege de serie din Divizia A. Tinerii handbaliști pregătiți de Bogdan Voica au ținut pasul cu mult mai experimentații lor adversari timp de o repriză, dar în mitanul secund au înscris abia după 7 minute. A fost intervalul de timp în care echipa din Călărași s-a desprins, a avut la un moment dat și 10 goluri avans, obținând o victorie clară. Știința II rămâne cu consolarea de a fi înscris cel mai spectaculos gol al meciului, realizat de portarul Erhan din poartă în poartă, dar și cu titlul de golgeter al turneului, adjudecat de Victor Vartic.
În ceea ce privește echipa de la malul Dunării, aceasta se anunță ca principală favorită la promovare din seria A a viitoarei ediții a eșalonului secund.

Evoluția scorului: 4-0 (5), 6-5 (10), 10-8 (15), 13-12 (20), 15-15 (25), 19-17 (pauză), 23-17 (35), 27-19 (40), 29-23 (45), 31-26 (50), 34-26 (55), 37-31 (final).

CSM CĂLĂRAȘI: Pralea, Andrei, Manole – Gavriloaia (8), Roman (8), Mitrea (7), Săulescu (4), Șavlovschi (3), Roșca (3), Popovici (2), Mateaș (1), Vizhbovsky (1), Bahan, Ruseanu, Frățilă, Voinea, Hoinaru. Antrenor: Sabin Dacău.

ȘTIINȚA II: Erhan (1 gol), Grigoraș – Vartic (8), Cotinghiu (7), Carali (4), M. Bujor (3), Rață (2), Butnaru (2), Beleaev (2), Liță (2). Antrenor: Bogdan Voica.

Arbitri: Ionuț Ifrim și Ovidiu Ilisei (Piatra Neamț).