Cu emoții / Știința MD Bacău – Poli Timișoara 30-26 (17-12)

Vicecampioana României la handbal masculin a respectat calculele hârtiei și s-a calificat în semifinalele Cupei României. Victoria împotriva celor de la Poli Timișoara s-a conturat însă mai greu decât era de așteptat din cauza unor imprecizii pe faza de atac apărute în repriza secundă.
Bănățenii au început mai bine, au avut 2-0 în minutul 2 după o aeriană finalizată de Lela, însă vicecampioana a marcat imediat de 4 ori consecutiv. Mai departe, Știința s-a desprins pe fondul unei apărări bune și a intervențiilor lui Liszkai, cel care a apărat și un 7 metri la ultima fază a primei reprize. Contraatacul a funcționat ceas, iar băcăuanii au intrat la cabine cu un avans de 5 goluri.

După pauză, vicecampionii s-au desprins la 23-17 în minutul 43 dar, de la 24-19, trei pase greșite și o forțare în atac, coroborate cu lipsa de atenție în apărare la golgeterul Ligii Naționale, Andrei Grasu, au făcut ca timișorenii să se apropie la un singur gol (23-24, 24-25). În minutul 56, la 26-24, Shota Tevzadze a apărat un 7 metri în fața lui Grasu, moment ce s-a dovedit decisiv, fiindcă alb-violeții n-au mai avut puterea să revină. Știința Municipal Dedeman Bacău se califică în semifinale, acolo unde va întâlni sâmbătă, de la ora 11, pe CS Caraș-Severin, echipă ce a învins în primul sfert de finală pe HC Odorhei cu 38-37.

Evoluția scorului: 2-2 (5), 5-3 (10), 8-4 (15), 11-6 (20), 13-9 (25), 17-12 (pauză), 19-15 (35), 21-16 (40), 23-18 (45), 24-22 (50), 26-24 (55), 30-26 (final).

ȘTIINȚA: Liszkai (9 interv.), Grigoraș, Tevzadze (4 interv.) – Bondar (5), Rotaru (5), Ghiță (4), Dospinescu (4), Păunică (3), Iancu (2), Da Silva (2), Ramba (2), Georgescu (2), Novanc (1), Manea, Moya. Antrenor: Eliodor Voica.

POLI: Djuricin (5 interv.), Vâlceanu (4 interv.) – Grasu (10), Timofte (6), Lela (4), S. Ignat (3), Fenici (2), Mrakic (1), Cotinghiu, M. Ignat, Tcaciuc. Antrenor: Gligore Czari.

Eliminări: 7-2.

Aruncări de la 7 metri: 2 (2) – 5 (3).

Arbitri: Marius Barcan și Ștefan Ciurea (Craiova).