De colecție / CSM Bacău – HC Vaslui 39-21 (17-5)

Tinerii handbaliști de la CSM Bacău au făcut un joc de excepție și au măturat literalmente pe jos cu adversarii lor de la HC Vaslui, pregătiți de fostul antrenor al Sucevei și al naționalei de tineret, Leonard Bibirig. În minutul 20, tabela de marcaj indica un neverosimil 12-0 pentru gazde, grație unei apărări perfecte și unui Valeriu Erhan excepțional. În minutul 40, la 24-8 pentru băcăuani, la o fază de atac a gazdelor, vasluianul Marius Ragea a izbucnit la adresa colegilor săi: ”haideți bă, ce faceți, nu vedeți că ne calcă în picioare???”. Era târziu însă pentru strigătul de disperare al jucătorului oaspete. Echipa pregătită de Sebastian Hagiu a practicat un handbal încântător, demonstrând că merită un loc mult mai sus în clasament, dar și mult mai multă atenție din partea celor care trebuie să le-o acorde.
Consecvent principiului că în campionat joacă numai cine se pregătește temeinic la antrenamente, Sebastian Hagiu a utilizat doar șapte jucători de câmp plus cei doi portari, cu toții evoluând de nota 10+.

Evoluția scorului: 4-0 (5), 7-0 (10), 10-0 (15), 12-0 (20), 15-2 (25), 17-5 (pauză), 20-6 (35), 24-9 (40), 27-9 (45), 32-13 (50), 34-18 (55), 39-21 (final).

CSM Bacău: Erhan, Bobeică – Tărîță (12), Bulov (9), Rață (6), Vartic (5), Bahan (3), Moisă (2), M. Bujor (2). Antrenor: Sebastian Hagiu.

HC Vaslui: Cloșcă, Pleșca, Mocanu – Ragea (4), Moldovanu (4), Bejinariu (3), Barac (2), Caciuc (2), Nemenco (2), Ifrim (2), Eros (1), Arbone (1), M. Dospinescu, Anton, Cîmpanu. Antrenor: Leonard Bibirig.

Arbitri: Pavel / State (Buzău).

2 comentarii la „De colecție / CSM Bacău – HC Vaslui 39-21 (17-5)”

1. Realmente a fost o incantare sa vedem acest meci ! merita felicitari absolut toti cei implicati….speram sa nu fie doar o intamplare si sa continue pe aceeasi linie.Domnule Hagiu pentru ce-am vazut astazi jos palaria !!

2. felicitari domnului Hagiu pt. faptul ca ramane consecvent in ceea ce priveste folosirea jucatorilor care chiar trag la antrenamente si isi respecta meseria. Bravo baieti !