Motive de îngrijorare / Știința MD Bacău – Dinamo București 30-25 (13-16)

Vicecampioana României a câștigat și a doua partidă susținută în cadrul primei ediții a Cupei LPH, însă jocul echipei băcăuane a avut numeroase sincope. Prima repriză a Științei a fost una slabă, pe fondul lipsei de inspirație în atacul pozițional și a puținelor recuperări în faza defensivă, astfel încât faza de contraatac a lipsit cu desăvârșire. De asemenea, jocul cu extremele a strălucit prin lipsă, singurul jucător al Științei care și-a făcut treaba fiind portarul Grigoraș.
În repriza secundă, jocul defensiv s-a îmbunătățit, baloanele recuperate fiind valorificate pe contraatac, în timp ce interii Științei și-au găsit și ei cadența. În aceste condiții, Știința a egalat în minutul 38, după care s-a desprins încet-încet, obținând o victorie clară în cele din urmă, dar motivele de îngrijorare față de cele arătate în prima repriză rămân.

Evoluția scorului: 1-1 (5), 4-4 (10), 6-9 (15), 11-10 (20), 12-12 (25), 13-16 (pauză), 15-17 (35), 19-18 (40), 22-20 (45), 25-22 (50), 27-23 (55), 30-25 (final).

ȘTIINȚA: Grigoraș (12 interv.), Tevzadze (8 interv.) – Georgescu (6), Rotaru (4), Ghiță (4), Bondar (4), Dospinescu (3), Ramba (3), B. Voica (2), Da Silva (1), Păunică (1), Novanc (1), Iancu (1), Manea. Antrenor: Stelian Bursuc.

DINAMO: Borodi (15 interv.), Anghel – Nicolae (8), Băluț (6), Niță (3), Cojocea (3), Săulescu (1), Dimache (1), Dumitru (1), Purcărea (1), Ivan (1), Dedu. Antrenor: Sebastian Bota.

În cel de-al doilea meci de sâmbătă, Potaissa Turda – HC Odorhei 35-29 (19-10). Duminică, de la ora 12, în ultimul meci din cadrul Cupei LPH, Știința Municipal Dedeman Bacău va juca împotriva celor de la HC Odorhei.