Știința Bacău – Rapid București 3:0 (16, 25, 15), în Divizia A2 de volei masculin

Voleibaliștii de la Știința Bacău au contrazis istoria ultimelor partide împotriva Rapidului, obținând o victorie scurtă în ultima etapă a turului și făcând rocada în clasament cu echipa feroviară. Remarcații echipei băcăuane au fost din nou veteranul și mezinul, adică Roberto Lazăr și Andrei Sărăcuțu. Dacă primul și ultimul set n-au avut practic istoric, cel de-al doilea a fost echilibrat, cu oaspeții la conducere până la 15-18, după care ”studenții” băcăuani au revenit și au câștigat în prelungiri și cu un mic sprijin din partea arbitrului Șofron. Una peste alta, victorie meritată a Științei, superioară la toate capitolele în partida de sâmbătă.

Știința: Martin (8 p), Gal (4), Bitire (4), Sărăcuțu (12), Marciu (9), R. Lazăr (16), Ursache – libero. Au mai jucat Florea și T. Lazăr. Antrenori: Cornel Păduraru și Eusebiu Țurcanu.

Rapid: Găvan (1 p), Marinca (8), Toma (6), Arsene (5), Cozaru (6), Dumitru (2), Dănălache – libero. Au mai jucat Ciosa (7) și Pătran (1). Antrenor: Aurel Ioniță.