Fără emoții / U Transilvania Cluj – Știința Bacău 21-34 (10-13)

Știința Municipal Dedeman Bacău a confirmat calculele hârtiei și s-a impus la scor pe terenul ultimei clasate din Liga Națională de handbal masculin. Gazdele au condus doar în debutul partidei, 2-0 în minutul 5, după care băcăuanii au preluat conducerea, dar prima repriză s-a încheiat cu un avans de numai 3 goluri pentru vicecampioni. Desprinderea s-a produs în repriza secundă, atunci când clujenii au mai avut o zvâcnire revenind de la 11-18 la 14-19, însă Știința a dominat finalul de meci și a câștigat la o diferență confortabilă. Băcăuanii obțin o victorie tonică înaintea marelui derby de miercuri, cu HCM Constanța, care ar putea relansa lupta pentru titlu.

Evoluția scorului: 2-0 (5), 3-6 (12), 5-8 (17), 7-10 (22), 10-13 (pauză), 11-18 (37), 14-22 (44), 16-25 (49), 18-28 (54), 21-34 (final).

Marcatori

U Cluj: Turcu 8, Hossu 5, Ursu 4, Hagiu 2, Miroiu 1, Daninfeld 1.

Știința: Ghiță 9, Dospinescu 7, Ramba 4, Rotaru 3, Da Silva 3, B. Voica 3, Georgescu 2, Bondar 1, Păiuș 1, Novanc 1.

Într-un alt joc disputat sâmbătă, Potaissa Turda a câtigat la Reșița cu 31-27 în fața celor de la CS Caraș-Severin.