Florin Grapă a văzut cartonașul roșu în Elveția !

Antrenorul principal al Științei Bacău a trăit la intensitate maximă partida de la Berna. Astfel, în setul decisiv, la 14-13, pentru gazde, Florin Grapă a intrat în teren pentru a protesta la o decizie greșită a arbitrilor, care inventaseră un block-out pentru gazde. Din fericire, arbitrul portughez Ricardo Marques Ferreira nu a scos cartonașul galben, care ar fi însemnat punct și meci pentru echipa gazdă, ci i-a arătat tehnicianului băcăuan cartonașul roșu, trimițându-l în tribune. ”De când joc în cupele europene, n-am mai văzut un asemenea arbitraj”, ne-a spus Florin Grapă la puțin timp după încheierea partidei.

Referitor la meci, antrenorul vicecampioanei României ne-a declarat: ”Eu am spus de acasă că vom avea un meci greu, așa a și fost, iar calificarea nu e încă jucată. Fetelor noastre le-a luat ceva timp să se acomodeze cu sala, cu atmosfera, fiindcă n-am jucat rău în primele două seturi. Începând cu setul al treilea însă, am început să servim cum trebuie, iar apoi a funcționat și blocajul. E foarte bine că am câștigat, am făcut un pas important spre calificare, dar ne mai rămâne unul de făcut și nu va fi ușor.”