CSM Bacău a obținut o victorie lejeră la reluarea campionatului, după o partidă cu două reprize diametral opuse. Chiar dacă aveau în palmares o remiză obținută la Vaslui, teleormănenii au fost pulverizați în primele 30 de minute ale întâlnirii. Handbaliștii pregătiți de Sebastian Hagiu s-au apărat atent, Erhan a închis poarta, iar Alex Tărîță a marcat din toate pozițiile. În repriza secundă, pe fondul folosirii întregului lot de jucători, băcăuanii au comis o sumedenie de greșeli, iar rezultatul final este mic vizavi de diferența de valoare dintre cele două formații. În urma acestei victorii, CSM Bacău trece pe locul al treilea, la egalitate de puncte cu CSM Călărași și HC Vaslui, formații care au remizat sâmbătă, 22-22.

Evoluția scorului: 2-2 (5), 6-3 (10), 10-5 (15), 15-7 (21), 19-9 (25), 21-10 (pauză), 24-12 (35), 28-15 (40), 30-17 (45), 32-22 (50), 33-25 (54), 35-26 (final).

CSM Bacău: Erhan (26 interv.), Bobeică (1 interv.) – Tărîță 13, Bulov 5, Rață 5, M. Bujor 5, Bahan 2, Cotinghiu 2, Liță 2, Zacaciurin 1, Vartic, Macovchin. Antrenor: Sebastian Hagiu.

Handbal Teleorman: Rotaru (10 interv.), Raportaru (8 interv.) – Șahîn 7, Voicu 6, Andrianu 4, Tudorancea 3, Lăpușneanu 3, Nițu 1, Mihăeș 1, Vasile 1, Curcă, Iosif. Antrenor: Georgian Nedelcu.

Un comentariu la „CSM Bacău – Handbal Teleorman Alexandria 35-26 (21-10), în Divizia A de handbal masculin”