Ultimul amical și pentru handbalistele de la Știința Bacău

Știința Bacău a disputat miercuri ultimul amical dinaintea startului sezonului oficial al Diviziei A la handbal feminin. Profitând de pauza competițională din Liga Națională, elevele lui Ion Arsene și Costel Oprea le-au avut ca adversare pe handbalistele de la HCM Roman, într-un meci disputat în Sala Sporturilor din Bacău.
Echipa băcăuană a condus o singură dată, cu 1-0, experiența și valoarea echipei oaspete spunându-și în cele din urmă cuvântul. HCM Roman s-a impus cu 35-21 (22-10), la capătul unui joc pe parcursul căruia, din cauza ”împunsăturilor” antrenorului romașcan Cornel Bădulescu, unul dintre arbitri a declarat forfait în minutul 45.
Știința Bacău va debuta în noua ediției a Diviziei A sâmbătă, de la ora 10, în deplasare la Universitatea Târgoviște.