Unic Piatra Neamţ – Ştiinţa Bacău 0:3 (21-25, 17-25, 17-25)/ Florin Grapă: „Am servit mai bine decât adversarele”


Voleibalistele de la Ştiinţa Bacău au obţinut o victorie categorică în derby-ul Moldovei din Divizia A1 la volei feminin, izbutind să-şi ia revanşa în faţa singurei echipe care o învinsese în actuala ediţie de campionat. De altfel, antrenorul Florin Grapă promisese o victorie de 3 puncte la Piatra Neamţ încă după jocul din tur şi iată că s-a ţinut de cuvânt. După victoria de pe terenul lui Unic, antrenorul principal al Ştiinţei a declarat: „Contrar celor arătate de tabela de marcaj, a fost un meci disputat, în care evoluţia echipei noastre a fost mai sigură, mai serioasă, fără ca asta să însemne că Unicul a jucat neserios. Noi am servit mai bine decât ele, iar centrii noştri au jucat foarte bine, dar vreau să remarc în mod deosebit felul în care s-a mobilizat echipa. Dacă e să ne uităm la rezultat, se poate spune că a contat şi faptul că marţi noi am jucat cu o echipă foarte puternică în Azerbaidjan, acolo unde echipa noastră a reuşit un meci foarte bun, după care am avut şi timp să ne refacem pentru partida de la Piatra Neamţ.”
În următoarea etapă a Diviziei A1, Ştiinţa Bacău va juca miercuri, de la ora 14, pe teren propriu, cu CSU Medicina Tg. Mureş.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.