Ştiinţa Municipal Dedeman Bacău a pierdut în deplasarea de la Cluj-Napoca în faţa unei echipe ai cărei prim-solişti au fost jucătorii transferaţi în această iarnă, în frunte cu internaţionalul Valentin Ghionea. După o primă repriză încheiată la egalitate, băcăuanii au înscris doar 8 goluri în partea a doua a meciului, pierzând un nou tempo în lupta pentru locurile de cupe europene.
Ştiinţa a luat conducerea în minutul 39 (18-17), dar totul s-a rupt în minutul 47 când, la 20-20, băcăuanii au greşit în serie pe faza de atac, iar gazdele au marcat de patru ori consecutiv. Gruparea băcăuană se îndepărtează la 4 puncte de locurile de cupe europene, iar în etapa viitoare va primi, pe teren propriu, replica liderului HC Odorhei, miercuri de la ora 17.00.
Evoluţia scorului: 2-2 (6), 6-4 (10), 11-7 (17), 12-12 (25), 15-15 (pauză), 17-18 (39), 20-20 (46), 24-20 (51), 25-22 (55), 26-23 (final).
Pentru Ştiinţa au marcat: Ghiţă 11, Dospinescu 4, Rotaru 3, Gurkovsky 3, M. Bondar 1 şi Grieze 1.

3 comentarii la „U Transilvania Cluj – Ştiinţa MD Bacău 26-23 (15-15), a fost live text pe Bacăul Sportiv”

1. da… nu erau buni georgescu, ghionea, stamate, petrea … desteapta conducere avem si noi, ai jucatori de nationala pe liber si tu alegi sa mergi cu lotul cu care ai jucat turul in modul in care l-ai jucat … nicio problema dati bani altora prin divizia A in loc sa aduceti jucatori .. ca si-asa cei mai buni jucatori de acolo sunt tot cei veniti de la prima ecihpa

2. cel putin Petrea, care e chiar bacauan, tre’ sa fii tampit sa nu ii dai cati bani vrea si sa’l aduci !

daca nu ne aducem bacauanii de valoare, ce facem ?