Handbal masculin / CSM Bacău – HC Buzău 27-23 (12-12)

CSM Bacău a câștigat sâmbătă duelul nou-promovatelor și și-a adjudecat Cupa Municipiului Bacău. Băcăuanii s-au impus în fața unei echipe cu mulți jucători experimentați în componență (Asoltanei, Mironescu, Grasu, Bușecan) și cu Eliodor Voica pe banca tehnică. După o primă repriză echilibrată, băcăuanii s-au desprins la 21-15, după 4 goluri consecutive înscrise între minutele 37 și 40. A fost rândul buzoienilor să înscrie de 5 ori la rând în următoarele 7 minute, pentru ca, pe final, 2 goluri înscrise de golgeterul partidei, Alex Tărîță, și unul al lui Dascălu să asigure victoria elevilor lui Eden Hairi. Cu 3 victorii din 3 partide (meciul cu ”satelitul” de sâmbătă seara nu contează în economia turneului), CSM Bacău își adjudecă trofeul și oferă suporterilor speranțe pentru sezonul care va începe la începutul lunii viitoare. Până atunci, gruparea băcăuană va participa săptămâna viitoare la un turneu organizat de Potaissa Turda.

CSM Bacău: Tamaș, Crăciunescu, Freiwald – Tărîță 12 goluri, Gal 3, Păunică 3, Bologa 3, Dascălu 2, M. Cotinghiu 2, Uruianu 1, Drăgan 1, Juverdianu, Tudorancea, G. Cotinghiu, Păunescu. Antrenor: Eden Hairi.

HC Buzău: Bobeică, Manole, Enache – Asoltanei 11, Mironescu 3, Scarlat 2, Stroe 1, M. Anton 1, Chircă 1, Burlacu 1, Grasu 1, Tudorache 1, Istrate 1, Bușecan, Mircescu, Sîrbu, Cîrstea, Urse. Antrenor: Eliodor Voica.