Volei masculin, Divizia A1 / Știința Bacău – Volei Club Caransebeș 3:0 (22, 22, 16)

stiinta-bacau-volei-club-caransebes-7Voleibaliștii de la Știința Bacău au obținut sâmbătă seara cea de-a doua victorie din campionat, la capătul unei prestații foarte bune. Cu Krisztian Csoma pe post de vioara întâi, cu un Ivkovic inspirat, cu toți jucătorii făcându-și treaba cu conștiinciozitate, echipa băcăuană s-a apropiat la numai 2 puncte de locul 7.

Oaspeții au început jocul mai bine la preluare și în atac și au condus cu 6-3 și 8-6. Băcăuanii au luat conducerea pe serviciul lui Cimili și au avut 10-8 după un atac al lui Csoma și un blocaj al lui Marinca. Știința a intrat cu 2 puncte avans la al doilea time-out tehnic, apoi s-a desprins la 24-18 după un as al lui Ivkovic. Bănățenii au revenit și au punctat de 4 ori la rând, însă Someșan a făcut punctul care a încheiat setul în favoarea gazdelor.

Setul secund a început cu ”studenții” la timonă, 8-5, 14-9 și 19-12 pe serviciul lui Csoma. Ca și în parțialul precedent, oaspeții au avut o revenire, s-au apropiat la 22-19, dar Csoma a fost cel care a arhivat setul în contul gazdelor. Echipa bănățeană a avut o ultimă zvâcnire în setul al treilea, intrând cu avans de 2 puncte la primul time-out tehnic. Băcăuanii au revenit, însă, rapid, au făcut 12-9 pe serviciul lui Someșan, desprinzându-se încet-încet, grație unui serviciu periculos dar și greșelilor adversarului. Meciul a fost închis de punctul eternului Roberto Lazăr, iar Știința poate lega două victorii, fiindcă în runda următoare merge pe terenul ”lanternei” VCM LPS Piatra Neamț.

Știința (6 puncte din serviciu, 40 atac, 7 blocaje, 22 erori adversar; 4 servicii greșite): Ivkovic, Csoma, Cimili, Marinca (Voinea), Someșan, Vițelaru (lazăr), Ghimeș – libero. Antrenori: Corneliu Păduraru, Eusebiu Țurcanu.

VC Caransebeș (1 punct din serviciu, 36 atac, 10 blocaje, 13 erori adversar; 9 servicii greșite): Kurppa (Teleleu), Kullo (Stevanovic), Mejia, Eminovic, Nan, Petrusevics (Diaconescu), Sufa – libero. Antrenor: Răzvan Parpală.

Celelalte rezultate ale etapei a VIII-a: SCMU Craiova – VCM LPS Piatra Neamț 3:0 (15, 21, 12), Știința Explorări Baia Mare – CSM București 3:1 (16, -22, 24, 23), Volei Municipal Zalău – U Cluj 3:0 (15, 23, 18), Steaua București – Unirea Dej 3:1 (-20, 15, 27, 21) și Tricolorul Ploiești – Arcada Galați 1:3 (-16, 23, -23, 16).

Pe primele 3 locuri se află, la egalitate de puncte (19), Volei Municipal Zalău, Steaua București și Arcada Galați, urmate de Tricolorul Ploiești, cu 17 puncte. Știința Bacău rămâne pe locul 11, cu 7 puncte, tot atâtea ca și ocupantele locurilor 9 și 10, Unirea Dej și U Cluj și cu 2 mai puține decât locurile 7 și 8, Baia Mare și Caransebeș.

Etapa a IX-a (26 noiembrie): VCM LPS Piatra Neamț – Știința Bacău (ora 16), Arcada Galați – SCMU Craiova, Unirea Dej – Tricolorul Ploiești, U Cluj – Steaua București, CSM București – Volei Municipal Zalău și Volei Club Caransebeș – Știința Explorări Baia Mare.