Fotbal, Liga a III-a / SC Bacău – AFC Odorheiu Secuiesc 2-0 (1-0)

sc-bacau-afc-odorhei-3Cu un efectiv complet remaniat față de sezonul trecut și preluată de medicul Cristian Postolache, Sport Club Bacău a început în trombă sezonul de Liga a III-a. După victoria categorică din prima etapă, băcăuanii au trecut sâmbătă, pe teren propriu, de AFC Odorhei. Gazdele au deschis scorul rapid, în minutul 3, când, în urma unui corner de pe stânga, balonul a ajuns la Gheorghiu, care a înscris din 6 metri. Până la pauză, harghitenii au trecut de două ori pe lângă egalare, Nagy nimerind transversala în min. 15, cu un șut-centrare din extrema dreaptă, în timp ce Dan a ratat incredibil din 2 metri în prelungirile primei reprize.

Gheorghiu a reușit dubla în minutul 56, executând impecabil o lovitură liberă de la 25 de metri, în dreapta lui Tamas. Partida s-a încheiat cu două ocazii rarisime ale băcăuanilor, irosite de Vl. Pavel (min. 88) și Diaconu (min. 90+3). La capătul unui meci plăcut, SC Bacău a câștigat pe merit, acumulând 6 puncte după 2 etape, iar în runda a treia se va deplasa la Miercurea Ciuc, unde va juca vineri cu AFK Csikszereda.

SC Bacău: Hăisan – Lozneanu, Dima, Ichim – Dediu (90+1 Diaconu), Întuneric, Gheorghiu (85 Vl. Pavel), Dobârceanu – Flenchea, Boghian (68 Lupu), Tătaru (74 Gherman). Antrenor: Gheorghe Penoff.

AFC Odorhei: Tamas – Szolosi, Demeny, Sambu-Niati, Kicsi (90+4 Kis)- Pal, Robert Balint, Raymond Balint (77 Fodor), Dan – Nagy, Sambake. Antrenor: Barna Budai.

Arbitru: Valentin Florescu (Sf. Gheorghe). Asistenți: Lucian Țuțu (Tărlungeni) și Andrei Pavel Cojocaru (Brașov).

3 comentarii la „Fotbal, Liga a III-a / SC Bacău – AFC Odorheiu Secuiesc 2-0 (1-0)”

1. E Intuneric, cand la o echipa, cand la alta.
    La SC, echilibrul coloristic se mentine; a plecat Negru, a venit Intuneric. Si-au adus alt stranier, Tataru (candva erau Rusu, Ungureanu). Sascau e de-al casei. In domeniul religios, locul lui Adascalitei a fost luat de Diaconu, iar unele citate vor fi dupa Pavel sau Filip (Matei a plecat). Gheorghiu ar putea spune: „Daca dragoste nu e, nimic (Nica) nu e”. Se pare ca s-au Lepadat(u) si de un portar. Prada va fi asigurata de Lupu.
    Aerostar nu va fi luminat indeajuns nici de Albescu, chiar daca nu mai e Intuneric. Vantu e pe dreapta, unde Blanaru e asigurat. Cei doi ar fi o varianta buna pentru Craciun. Defensiva e asigurata de Strat cu Ardei. Jocul echipei are nevoie de Scanteie. Ca antrenor, Penoff ar fi fost bun pe cand echipa se numea „Aripile Bacau”.

1. SC:
      Daca inainte era favorizat factorul medical (Vraciu), acum partea de echipare e restabilita (Ciubotaru); Intr-o perioada financiara mai buna, se juca dupa Punga, ca, mai apoi, sa se joace dupa Ureche; inainte, apararea se facea cu Ursu si Ciuta (e drept, aveau emotii, in spatele lor putand juca Tintea), ca, acum, se se atace cu Lupu.