Handbal, juniori III / Victorii clare ale băcăuanilor la reluarea campionatului

CSS Bacau - LPS Braila 22Campionatul național al juniorilor III s-a reluat sâmbătă, cu etapa a XI-a, în care ambele echipe băcăuane au evoluat pe teren propriu. Prima a fost CSS Bacău, care a întâlnit ocupanta locului 5, LPS Brăila. Prima repriză a fost foarte echilibrată, deoarece echipa băcăuană a contat în faza de atac doar pe Băisan și Bidașcă, singurii care și-au asumat răspunderea șutului. Lucrurile au devenit mai simple în repriza secundă, când au apărut la rampă și ceilalți jucători, inclusiv extremele, în timp ce portarul Ștefan a avut câteva intervenții care au ajutat echipa gazdă să se desprindă. CSS Bacău – LPS Brăila 31-23 (14-11), băcăuanii evoluând în alcătuirea: Rareș Uricaru, Luis Ștefan (1 gol) – Vlad Băisan (10 goluri), Cosmin Bidașcă (9), Dan Andor (3), Florin Bădică (3), Alexandru Ludu (2), George Dârlău (1), Petru Irimia (1), Mihai Turcu (1), Adrian Ciobanu, Tiberiu Kerekes, Vlad Tirișcă, Claudiu Doagă. Antrenor: Marius Căpușă.

CSS Bacău a întâlnit penultima clasată, CSS Tecuci, și a avut, de asemenea, probleme în prima repriză, când s-a văzut egalată la 12, în minutul 24, după ce a primit 4 goluri consecutive. Lucrurile au intrat pe făgașul normal în repriza a doua, începută cu un parțial de 3-0 de lidera seriei B, care s-a impus în final cu un categoric 33-22 (14-12). CSS Bacău: Alin Tancău, Mihai Farcaș – Rareș Stănică (7 goluri), Răzvan Armanu (6), Tudor Bibire-Ghenadi (5), Eduard Ichim (5), Marian Vizitiu (2), Ștefan Vîță (2), Andrei Farcaș (2), Albert Balaș (2), Darius Bran (1), Robert Asavastei-Pristavu (1), Ioan Obreja, Daniel Călian.  Antrenori: Eusebiu Tancău și Gabriel Armanu.

CSS Bacău conduce în clasamentul seriei B, cu 25 de puncte din 10 jocuri, urmată de CSS Bacău, cu 22 de puncte din 9 partide. În etapa viitoare, CSSM Bacău va juca la LPS Buzău, iar CSS Bacău la CSS Tecuci.