Criză prelungită / Știința Bacău – CSM Târgoviște 2:3 (19-25, 25-15, 25-23, 16-25, 10-15)

Stiinta Bacau - CSM Targoviste 1Criza de formă a campioanei, începută pe 22 noiembrie, la Piatra Neamț, a continuat și luni, în partida de pe teren propriu cu CSM Târgoviște. Știința Bacău a pierdut surprinzător în fața unei echipe care a servit foarte bine, s-a apărat extraordinar și a avut în trăgătoarea uzbekă Lola Arslanbekova MVP-ul partidei. După ce a pierdut primul set, echipa băcăuană le-a câștigat pe următoarele două, însă oaspetele au avut un moral de fier și au întors soarta partidei.

Gazdele au avut 3-1 în primul set, după care echipa vizitatoare a preluat conducerea și, chiar dacă Florin Grapă a solicitat time-out la 5-10 și 13-19,  campioanele au pierdut destul de clar, la 19. A fost setul în care băcăuanele n-au făcut niciun punct cu serviciul, iar adversarele au punctat de 7 ori datorită blocajului. În setul secund, Florin Grapă a înlocuit-o pe Sabina Moisa cu Olena Novgorodchenko, iar jocul echipei băcăuane s-a îmbunătățit la toate capitolele. Astfel, Știința și-a adjudecat fără drept de apel setul al doilea și cu ceva emoții pe cel de-al treilea, nelăsând să se întrevadă deznodământul surprinzător al jocului. A venit, însă, setul al patrulea, în care campioanele au greșit nu mai puțin de 4 servicii consecutive, oaspetele au profitat și au egalat situația. În setul decisiv, târgoviștencele și-au păstrat luciditatea, au servit foarte bine și au beneficiat de 6 erori ale băcăuanelor care, deși au revenit de la 7-13 la 10-13, au cedat în fața unei adversare care le-a fost superioară luni seara. Știința își trece astfel în cont un nou eșec, iar criza de formă a voleibalistelor pregătite de Florin Grapă continuă. Dincolo de alte erori ale titularelor, noi spunem doar atât: ne e dor de Kim Staelens.

ȘTIINȚA BACĂU: Tatiana Lupu (17 puncte), Anastasia Harelik (14), Ioana Baciu (14), Denisa Rogojinaru (13), Alexandra Sobo (12), Sabina Moisa, Mihaela Albu – libero. Au mai jucat: Olena Novgorodchenko (3), Irina Radu, Alexandra Badea, Crina Bălțatu. Antrenor: Florin Grapă.

CSM TÂRGOVIȘTE: Lola Arslanbekova (26), Sara Klisura (16), Gwendolyn Rucker (15), Alexandra Trică (12), Bianca Moldovan (8), Diana Calotă (6), Suzana Cebic – libero. Au mai jucat: Stanija Maletic (1), Marina Cojocaru, Irina Horeică. Antrenor: Dragan Nesic.