D’ale Ligii a III-a / A intrat cu un număr scris cu leucoplast

Aerostar Bacau - Bucovina Radauti - Popescu

Un episod extrem de amuzant s-a petrecut în repriza a doua a partidei de Liga a III-a dintre Aerostar Bacău și Bucovina Rădăuți. În minutul 57, la marginea terenului s-a prezentat un jucător de rezervă al echipei oaspete, însă, stupoare ! Cel în cauză îmbrăcase un tricou al unui coleg ce fusese schimbat în prima repriză! Mai precis, Marius Popescu a vrut să intre pe teren cu tricoul având numărul 5, ce fusese purtat din minutul 1 până în minutul 35 de Ovidiu Aghiorghiesei. Cum Popescu fusese înscris pe foaia de joc cu numărul 23, i s-a refuzat intrarea.

În consecință, au urmat scene comice, jucătorul așezându-se în genunchi în fața băncii de rezerve și lăsând impresia că se chinuie să modifice cu un marker numărul, însă nu i-a ieșit. În cele din urmă, numărul 23 a fost cumva improvizat cu… leucoplast și, chiar dacă era extrem de greu de deslușit (foto), Popescu a fost lăsat să intre în teren în minutul 70, probabil și datorită faptului că scorul era 4-1 pentru gazde.