HANDBAL FEMININ, DIVIZIA A / ŞTIINŢA BACĂU – CSU ŞTIINŢA BUCUREŞTI 27-27 (13-13)

Stiinta Bacau - Activ Plopeni (4)
Meciul de astăzi dintre studentele băcăuane şi cele bucureştene a stat sub semnul egalităţii de la început şi până la final. În prima repriză, fetele noastre s-au „remarcat” prin ratările de la 7 metri şi prin pasele la intercepţie oferite adversarelor. Băcăuancele au facut-o mare pe portăriţa oaspetelor, Cătălina Orbeanu.
În a doua repriză, fetele lui Costel Oprea au condus mereu la unul sau două goluri,în minutul 42 având chiar 3 goluri avans. Dar nu au reuşit să gestioneze finalul de meci, când au fost egalate în ultimile secunde.
Antrenorul Costel Oprea ne-a declarat: „Ne-au costat foarte mult greşelile de pe finalul meciului pe sistemul de apărare. În ultimile 4-5 minute am cedat şi acolo am pierdut meciul. Au fost câteva situaţii clare în atac când trebuia să ne desprindem decisiv, dar fetele s-au grăbit din cauza lipsei de experienţă. Sper să nu fi văzut greşit, dar mi s-a părut că la ultima fază a lor, pivotul a trecut prin semicerc.”

ŞTIINŢA BACĂU: Anghelescu, Roşu (2 goluri), Ababei (3), Ciuraru (1), Verşescu, Pavăl, Cârligeanu (9), Pastor, Cîlici (5), Tat, Vîlcu, Ciorîţă, Ţocu (7), Bucă.
Antrenori: Costel Oprea, Constantin Hornea

CSU ŞTIINŢA BUCUREŞTI: Orbeanu, Puta, Popescu (2), Leahu (2), Trăilă (7), Călborea, Stancu (8), Bălan, Kanda, Gureşoaie, Brătulescu (1), Catrinoi (5), Poteraşi, Strat (2), Neacşu.
Antrenori: Marian Stan, Victor Mihăilescu.