Şi-au intrat în ritm / Ştiinţa Bacău – CSU Medicina Tg.Mureş 3:0 (25-18, 25-21, 25-18)

Stiinta Bacau-Medicina Tg.Mures
Marţi, 5 octombrie, s-a jucat restanţa dintre Ştiinţa Bacău şi CSU Medicina Tg. Mureş, contând pentru etapa a patra a Diviziei A1 de volei feminin. Elevele lui Florin Grapă au făcut un meci foarte bun, reuşind să se impună fără probleme.
Începutul primului set a aparţinut gazdelor, iar acestea au reuşit să se desprindă la scorul de 11-9 pe serviciul Monikăi Potokar, reuşind 4 puncte la rând. Oaspetele s-au apropiat la 3 puncte pe final de set, dar băcăuanele au apăsat puţin pe acceleraţie şi şi-au adjudecat setul fără nicio problemă.
Setul al doilea părea să fie un galop de sănătate pentru studentele băcăuane, însă ardelencele s-au mobilizat şi, de la 11-4, au reuşit să ajungă la 13-9. Această diferenţă s-a păstrat tot setul, care s-a finalizat cu scorul de 25-21.
Al treilea set a început strâns, echipele mergând cap la cap până la scorul de 10-10, când băcăuancele s-au desprins la 3 puncte. Uşor, avansul a crescut, meciul încheindu-se cu o minge plasată în fileu de către Trică.
Campioanele încep să-şi perfecţioneze blocajul şi serviviul, ceea ce este îmbucurător şi pentru meciurile din Champions League. Trăgătoarea slovenă Monika Potokar a ieşit din nou la rampă prin atacurile în forţă şi serviciul planat foarte greu de preluat
Următorul meci al campioanei va avea loc sâmbătă, 9 octombrie, la ora 11 în compania Unicului din Piatra Neamţ.

Ştiinţa Bacău: Rogojinaru (10 puncte), Herlea (8), Potokar (17), Sobo (10), Staelens (3), Sosa (1), Vujovic – libero. Au mai jucat: Bacşiş şi Miclea (2).

CSU Medicina Tg. Mureş: Popova (1), Komlenovic (2), Iancu (4), Lupu (6), Trică (9), Tsvetanova (13), Camilo Gomez – libero. Au mai jucat: Ivanciu (3), Radu (6), Pintea (1), Paige (3).