Știința Bacău – Activ Ploiești 38-26 (16-14), în Divizia A de handbal feminin

Stiinta Bacau - Activ Plopeni (7)
Handbalistele de la Știința Bacău au obținut sâmbătă cea de-a șasea victorie din campionat și așteaptă cu încredere vizita liderei CSM Unirea Slobozia de sâmbăta viitoare. Băcăuanele au avut o primă repriză mai puțin reușită, însă mai multe nu vă putem spune, fiindcă antrenorii Oprea și Hornea nu binevoiesc să amâne startul partidelor cu 30 de minute pentru a evita suprapunerile cu fotbalul. E semnul lor de respect față de presa care-i susține.
Revenind la meci, echilibrul s-a menținut până în minutul 36, când a intervenit o serie de 5 goluri consecutive ale gazdelor, care s-au desprins apoi treptat pentru o victorie normală și facilă în fața unei codașe a seriei. „Am tras un semnal de alarmă că acest meci trebuie tratat cu multă seriozitate. Părerea mea este că, neştiind nimic despre adversar, până ne-am dezmeticit s-au ţinut aproape de noi. Ce au făcut în repriza a doua e meritul fetelor, pentru că la antrenamente facem structuri de exerciţii pe care le-au aplicat. A fost şi un adversar pe care l-au tratat cu foarte mare uşurinţă, fiindcă anul trecut au câştigat foarte uşor cu ele. Este bine că ne-am revenit dar, dacă dăm peste un alt fel de adversar, nu cred că se mai poate reveni, fetele trebuie să înţeleagă lucrul ăsta” , a declarat antrenorul Constantin Hornea.

Evoluția scorului: 2-0 (5), 6-1 (10), 8-4 (15), 11-7 (20), 13-10 (25), 16-14 (pauză), 18-16 (35), 23-17 (40), 25-19 (45), 31-22 (50), 35-24 (55), 38-26 (final).

ȘTIINȚA: Bianca Dospinescu, Andreea Pătrașcu – Lăcrămioara Cîlici (8), Mirela Vîlcu (6), Cornelia Țocu (6), Paula Ababei (6), Adina Cârligeanu (4), Mădălina Roșu (4), Ana Maria Ciuraru (2), Alina Bucă (1), Alexandra Ciorîță (1), Cristina Tat. Antrenor: Constantin Hornea.

ACTIV: Ana-Maria Manda, Anca Istrătescu – Tania Nacu (6), Oana Bucă (6), Anca Badea (4), Simona Costache (3), Adina Puiu (3), Andreea Taivan (2), Anca Ciuclaru (1), Florina Zlat (1), Andreea Cristea, Ștefania Silișteanu. Antrenor: Florin Ciupitu.