Meshkov Brest- Stiinta Bacau

Știința Municipal Dedeman Bacău a pierdut și al doilea meci disputat în Croația, la Istria Handball Cup, de data aceasta în fața belarușilor de la Meshkov Brest, echipă pe care ar putea-o întâlni și în Cupa EHF. Băcăuanii au avut o atitudine și o prestație mult îmbunătățite față de ziua precedentă și au ținut aproape de adversari, fără a reuși însă să preia conducerea. Astfel, după ce a condus cu 1-0 și 2-1, pentru Știința jocul a însemnat o continuă cursă de urmărire, încununată de succes la pauză, dar atât.
Trebuie spus că, pe final, în minutul 57, băcăuanii au beneficiat de 2 minute de superioritate la scorul de 29-31, situație pe care n-au reușit s-o fructifice, Meshkkov a intrat în ultimul minut cu 32-30, ultimul gol al partidei fiind înscris în ultima secundă din 7 metri de Bondar.

Evoluția scorului: 4-3 (5), 7-5 (10), 9-7 (15), 11-9 (20), 13-12 (25), 15-15 (pauză), 20-17 (35), 22-20 (40), 27-23 (45), 28-25 (50), 30-28 (55), 32-31 (final).

MESHKOV: Charapenka, Pesic – Vukic (8, 2 din 7 m), Shumak (6), Karacic (5), Astrashapkin (5), Baranau (3), Tatarin (2), Djukic (1), Atajevas (1), Kamyshyk (1), Markotic, Spiler, Srsen, Ushal, Valyntsau. Antrenor: Zeljko Babic.

ȘTIINȚA: Șelaru, Tevzadze, Tamaș – Bondar (6, toate din 7 m), Da Silva (5), Ramba (5), Celestin (4), Rotaru (3), Ghiță (2), Fenici (2), Iancu (1), Carali (1), Johannson (1), G. Bujor (1), Păunică, Bulov, Tărîță. Antrenor: Eliodor Voica.

Știința Municipal Dedeman Bacău pleacă spre casă duminică dimineață cu autocarul, urmând să sosească în Bacău luni seara. Vineri, băcăuanii pleacă la București, acolo unde sâmbăta viitoare vor disputa Supercupa României, cu campioana HCM Constanța.

Un comentariu la „Handbal masculin / Meshkov Brest – Știința MD Bacău 32-31 (15-15), la Istria Handball Cup”

1. da baieti imi pare rau, ati putut cistiga, credca ati fost increzuti ca echipa e mai slaba ca voi si de aia ati cedat.chiar imi pare rau.