Fotbal, juniori A / Sport Club Bacău – Petrolul Ploiești 2-1 (1-0)

După două înfrângeri consecutive, juniorii de la Sport Club Bacău au obținut prima victorie din cadrul play-off-ului. Partida disputată de elevii lui Giani Florian împotriva Petrolului Ploiești a fost mult mai interesantă decât cea de vineri a echipei mari, băcăuanii trăind periculos finalul de partidă.
Prima mare ocazie le-a aparținut ploieștenilor, în minutul 11, când Șuștac a respins foarte bine șutul lui Ilie. Băcăuanii au deschis scorul în minutul 22, atunci când Alexandru Belecciu a împins balonul în poartă după o lovitură de colț. Oaspeții au irosit două bune ocazii de a egala în minutele 62 și 66 (la prima, Șuștac a intervenit din nou salvator), însă cei care au înscris au fost tot băcăuanii, în minutul 79, când Silviu Vlad a punctat după o acțiune personală pe aripa stângă.
La 2-0, Artenie a zguduit transversala, iar Popa n-a reușit să concretizeze din careu, ocaziile s-au răzbunat și ploieștenii au primit un penalty în minutul 88, transformat de Iancu. Oaspeții s-au aruncat în atac căutând golul egalizator, însă nu și-au mai creat nicio ocazie, iar Sport Club Bacău a obținut o victorie meritată.

SC Bacău: Sergiu Șuștac – Ștefan Pavel, Sergiu Generalu, Alexandru Belecciu, Ionuț Pașcu – Florin Nicodim, Emanuel Șiler (89 Andrei Stoian), Cosmin Pavel (46 Andrei Popa), Vlad Răican – Vlad Lupu (68 Silviu Vlad), Alin Țupală (55 Ionuț Artenie). Antrenor: Giani Florian.

Petrolul: Iulian Oprea – Liviu Pasăre, Ionuț Ștefan, Dragoș Voicu, Ionuț Tudor – Sergiu Toader (79 Alexandru Ivan), Alexandru Ion – Cătălin Anton (46 Marius Anghel), Marian Iancu, Andrei Marin – Adrian Ilie. Antrenor: Cătălin Grigore.