Speranțe pentru sezonul viitor / Știința Bacău – H M Buzău 30-25 (16-13)

Handbalistele de la Știința Bacău și-au continuat evoluțiile bune din retur și au învins destul de clar o echipă mult mai bine clasată, care a emis la un moment dat chiar pretenții de promovare. Buzoiencele au arătat însă ca o echipă blazată, unele jucătoare s-au plimbat pe teren, singura handbalistă a oaspetelor care a arătat câte ceva fiind fosta componentă a CSM-ului în sezonul trecut, Simona Duță.
După o săptămână în care nu s-au putut antrena cum ar fi trebuit, deoarece jucătoarele și-au lins rănile după meciul de handbal-rugby de la Constanța, echipa băcăuană a avut un început de partidă ceva mai ezitant. Chiar dacă Știința a condus cu 2-0, oaspetele au revenit și au condus până în minutul 20, după care echipa gazdă a preluat definitiv frâiele jocului.

Cu 5 minute înainte de final, buzoiencele s-au apropiat la un singur gol, însă echipa băcăuană și-a păstrat cumpătul, Bianca Anghelescu (cea mai bună de pe teren) a apărat magistral iar Știința a obținut cea de-a zecea victorie a sezonului. Mai mult decât atât însă, tinerele handbaliste băcăuane au arătat că merită mult mai mult decât locul 8 pe care-l ocupă în prezent, iar în ediția viitoare de campionat le vom vedea mult mai sus în clasament.

Evoluția scorului: 2-1 (5), 3-3 (10), 7-7 (15), 8-9 (20), 12-10 (25), 16-13 (pauză), 18-15 (35), 19-16 (40), 22-17 (45), 24-21 (50), 25-24 (55), 30-25 (final).

Știința Bacău: Anghelescu (20 de interv.) – Cîlici (7), Cârligeanu (6), Țocu (5), Vâlcu (5), Tat (3), Roșu (2), Ciurariu (2), Ababei. Antrenori: Ion Arsene și Costel Oprea.

HM Buzău: Boronschi (8 interv.), Bujoiu (2 interv.) – Duță (10), Ionescu (5), Mitrea (4), Grigore (3), I. Radu (1), M. Radu (1), Tabarcea (1), Răchițeanu. Antrenor: Romeo Ilie.

Au arbitrat cu foarte multe greșeli, îndeosebi la numărarea pașilor, bucureștenii Răzvan Dinu și Nicu Dogărăscu.