Norma de trei / CSM Moinești – FCM Dorohoi 3-2 (1-1)

Meciul a început printr-o dominare ușoară a echipei gazdă. Contrar cursului jocului, oaspeții deschid scorul prin Eduard Sandu în min. 23, gazdele egalând repede, în min. 25, prin Apostu, iar prima repriză s-a încheiat la egalitate. Repriza secundă începe cu o dominare copioasă a gazdelor, care obțin un penalty prin Tismănaru în min. 56. Rohețchi apără lovitura de pedeapsă executată de Darie, dar atacantul Moineștiului revine și înscrie. În min. 65, Banu majorează scorul la 3-1 după o eroare a apărării echipei adverse. Urmează un forcing al gazdelor, care ratează alte două mari ocazii. Antrenorul oaspeților opereaza trei modificări, FCM Dorohoi echilibrând jocul și înscriind în min. 80 prin același Sandu. CSM Moinești își consolidează poziția de lideră, după un joc plăcut ochiului, care a ținut spectatorii în priză, îndeplinindu-și și cota de 3 goluri pe meci.

Îi mulțumim cititorului nostru ”Como”, autorul acestei cronici.

Un comentariu la „Norma de trei / CSM Moinești – FCM Dorohoi 3-2 (1-1)”

1. Din pacate, pe langa norma de 3 goluri inscrise, apare si norma de 2 goluri luate pe meci. Desi in fruntea clasamentului, Moinestiul are cea mai proasta aparare din Seria 1 (mai e Ceahlaul si Aerostarul, doar ca ele au 8 meciuri jucate). Sezonul asta, atacul isi face treaba extraordinar de bine. Mai putin apararea, care vine doar cu numele in lotul CSM-ului. Anul trecut il aveau pe Cojocaru in poarta, un GK cu mult peste ce are in poarta acum Moinestiul. Fundasii laterali sunt descaltati, altfel nu pot sa imi explic cum de mai mereu sunt cu fata-n iarba. Iar Trofin…se vede de la posta ca fizicul nu il mai ajuta. Si chiar daca a inceput sa prinda niste zile umilitoare pe teren (cum a fost meciul cu Galatiul, in care a gresit absolut totul, pase de 4-5 m date total aiurea si care au pus Galatiul pe contraatac) refuza sa-si dea seama ca locul lui nu mai e 90 de minute in teren. Pentru atac, jos palaria, sa o tina tot asa. Insa toata apararea ar trebui restructurata, iar Trofin trebuie sa se gandeasca f bine ce trebuie sa faca, pentru ca, Doamne fereste, poate vin vremuri in care Tismanaru, Darie sau Banu n-or sa poata juca, si atunci scorul nu o sa mai fie 3-2, ci 0-2.