Meci frumos, arbitraj execrabil: Știința MD Bacău – CSM București 32-23 (22-13)

Știința Municipal Dedeman Bacău și-a continuat parcursul de regularitate din acest sezon cu o victorie confortabilă în fața unei formații care câștigase la Bacău în pregătiri, dar care sâmbătă n-a făcut față tăvălugului băcăuan. Știința a izbutit o primă repriză excelentă, în care Dospinescu a punctat de cinci ori în primul sfert de oră, Kurilenko a marcat din toate pozițiile, iar Ionuț Rotaru a demonstrat din nou că ar merita o convocare la națională. Băcăuanii au intrat cu nouă goluri avans la vestiare, în condițiile în care portarii adverși avuseseră tot atâtea intervenții salvatoare.

Robert Licu a schimbat sistemul defensiv după pauză, punându-le în dificultate pe gazde și, în minutul 44, bucureștenii se apropiaseră la doar 6 goluri. Colin Voica a aruncat inspirat cartonul de time-out pe masa oficială și i-a scos din ritm pe adversari, care au mai înscris abia după 10 minute! În aceste condiții, băcăuanii au avut un final de meci liniștit, savurat în picioare de cei circa 1200 de spectatori, iar Știința acumulează 16 puncte, cu 2 mai puțin decât lidera HCM Constanța.

Din păcate, partida a avut parte de un arbitraj foarte slab, vâlcenii Dănuleț și Iordache fiind depășiți în repetate rânduri de desfășurarea jocului și enervând pe toată lumea. Relevantă e faza din prima repriză, când Dragnea s-a răstit ca-n spatele blocului la unul dintre arbitri (”dă-te, bă, d’aicea”), fără a fi eliminat. Păcat că Bacăul rămâne în continuare terenul experimentelor federale în materie de arbitraj. Etapa viitoare va avea loc peste două săptămâni, atunci când Știința va juca din nou pe teren propriu, cu Poli Timișoara.

Evoluția scorului: 3-3 (min. 4), 6-4 (min. 10), 10-6 (min. 15), 15-10 (min. 20), 18-11 (min. 24), 22-13 (pauză), 25-14 (min. 37), 27-21 (min. 44), 30-22 (min. 54), 32-23 (final).

ȘTIINȚA: Tamaș (3 interv.), Laufceac (9 interv.), Tevzadze (1 interv.) – Dospinescu 7, Ghiță 7, Rotaru 5, Kurilenko 5, Gurkovsky 3, Ramba 2, Bondar 1, Iancu 1, G. Bujor 1, Manea, B. Voica, Păunică. Antrenor: Eliodor Voica.

CSMB: Irimuș (7 interv.), Makaria (7 interv.) – Dragnea 4, M. Răpciugă 3, I. Stamate 3, R. Răpciugă 2, Mironescu 2, Miroiu 2, Daninfeld 2, Fotache 2, Pătru 1, Stăncioiu 1, Stoica 1. Antrenor: Robert Licu.

2 comentarii la „Meci frumos, arbitraj execrabil: Știința MD Bacău – CSM București 32-23 (22-13)”