Gheorghe Poenaru: ”Ne-am dominat adversarul atât din punct de vedere fizic, cât și din punct de vedere tactic”

La finalul jocului care a adus FCM-ului o nouă victorie, după 6 săptămâni, antrenorul Gheorghe Poenaru a declarat:”Trăim bucuria unui rezultat foarte important și foarte bun pentru noi în fața echipei de pe locul 2. Am plecat cu handicap în acest joc, de la 0-1, dar așa cum ați văzut, ne-am mobilizat exemplar și am avut o repriză secundă extrem de bună, în care, în afara celor două goluri, am avut cel puțin alte 3-4 oportunități de a ne desprinde. La pauză, le-am repetat ce le-am spus de luni, că e ultimul meci pe teren propriu și ultima impresie contează și aveam ocazia să spălăm multe lucruri întâmplate în acest campionat, atât din vina lor, cât și din alte cauze, obiective. Consider că astăzi ne-am dominat adversarul și din punct de vedere fizic și din punct de vedere tactic.”

Referitor la greșelile de arbitraj comise împotriva echipei sale, tehnicianul băcăuan a precizat: ”Eu nu le mai comentez, de altfel am și avut o dispută cu întreaga brigadă, inclusiv cu arbitrul de rezervă. Sunt lucruri pe care eu simțeam că nu le mai puteam suporta, fiindcă sunt lucruri evidente împotriva noastră. Sper ca odată și-odată să se termine, deși sunt convins că va trece foarte multă vreme până se va termina cu aceste practici.”