Din nou eșec la limită: Viitorul Constanța – FCM Bacău 1-0 (1-0)

FCM Bacău a pierdut cea de-a doua deplasare consecutivă tot la limită, cu același scor, 0-1, la capătul unei partide al cărei rezultat îi nedreptățește pe oaspeți. Spre deosebire de sâmbăta trecută, când CF Brăila a înscris golul victoriei în prelungiri, de data aceasta Viitorul Constanța a marcat în debutul partidei. Astfel, în minutul 6, Albu a centrat de pe flancul drept în fața porții băcăuane, de unde Pantelie a îndeplinit o simplă formalitate.
Echipa băcăuană a făcut un joc curajos pe stadionul Orășenesc din Ovidiu și ar fi putut chiar produce surpriza, însă imprecizia șuturilor sau intervențiile portarului Bolboașă au făcut ca poarta gazdelor să rămână neatinsă. Din păcate, arbitrajul a fost din nou potrivnic echipei antrenate de Gheorghe Poenaru, veteranul Ștefan Apostol văzând cartonașul roșu pentru proteste la o decizie anapoda a centralului Florin Constantin.
FCM Bacău suferă a patra înfrângere în deplasare (trei dintre ele cu 1-0!) și duminica viitoare va reveni pe propriul teren pentru un meci împotriva ”lanternei” CS Otopeni.

Viitorul Constanța: Bolboaşă – Turcu, Bejan, Onicaş (60 Benzar), Albu, Al. Lazăr, Cristocea, Chiţu (77 Cârstocea), V. Păcuraru, Creţu, Pantelie (71 Rusu). Antrenor: Cătălin Anghel.

FCM Bacău: Stamatin – Mihălăchioae, Ursu, Baciu (87 Bursuc), Luncanu, Apostol, Taban, Întuneric, Doboș (70 Vraciu), Boghian, Huiban (60 Curiliuc). Antrenor: Gheorghe Poenaru.

Arbitru: Florin Marian Constantin (Popeşti Leordeni). Asistenți: Liviu Ciubotariu (Galaţi) și Marius Cristian Marchidanu (Brăila).