Mari probleme cu finalizarea: CSM Râmnicu Sărat – SC Bacău 1-0 (0-0)

Secetă mare la Sport Club Bacău, după cele două deplasări consecutive, de la Suceava și Râmnicu Sărat. Niciun punct obținut și niciun gol marcat, un bilanț dezastruos pentru o echipă care-și propune promovarea și care rămâne la patru puncte în urma liderului Rapid CFR Suceava.
După o primă repriză anostă, băcăuanii au irosit două bune oportunități prin atacanții Vasiliu (min. 54) și Ungureanu (min. 59). Cele două ocazii aveau să se răzbune în minutul 81, când Lungoci a înscris din 6 metri și a adus victoria gazdelor.

SC Bacău: Cherecheș – Dediu, Stoica, Adăscăliței, Dobârceanu – Răduțoiu (Pintea), Spiridon, Petrea, Miron (Cojocaru) – Vasiliu, Ungureanu (Blănaru). Antrenor: Cristian Popovici.

Cealaltă echipă băcăuană din seria I a Ligii a III-a, Aerostar Bacău, a pierdut partida disputată pe teren propriu cu Rapid CFR Suceava, scor 0-2 (0-1). Celelalte rezultate ale etapei a V-a: ABC Stoicescu – Ceahlăul II Piatra Neamț 3-0, Politehnica Galați – Petrotub Roman 0-1, Cetatea Tg. Neamț – Oțelul II Galați 2-2, CS Panciu – CSM Pașcani 1-0 și Sporting Suceava – FCM Dorohoi 1-0. CSM Focșani a stat.