Atletism, Campionatele Naționale de Tineret/ Băcăuanii, din nou la înălțime

Miercuri, la București, au început Campionatele Naționale de Atletism pentru tineret, cu o numeroasă participare din partea atleților băcăuani. De altfel, aceștia au obținut o recoltă bună de medalii, respectiv șase de aur, două de argint și trei de bronz.
Ioana Alexandra Iancu (CSM Onești) a fost performera zilei, obținând două titluri naționale, în proba de disc (47.52 m) și de greutate (15.12 m). În proba masculină de 10.000 m, Nicolae Soare (Știința Bacău) s-a impus categoric, la peste un minut înaintea celui de-al doilea clasat, cu timpul de 29:50.42. Bianca Perie (SCM Bacău) a câștigat, conform așteptărilor, proba de ciocan, cu o aruncare de 70.23 m, în timp ce Mihaela Guțu (CSM Onești) a obținut victoria la 100 metri garduri în 13.94 s. Lavinia Scurtu (CSM Bacău 2010) și-a confirmat statutul de favorită a probei de prăjină, pe care a câștigat-o cu o săritură de 3.40 m.
O medalie de argint a obținut Claudiu Mădălin Rusu (SCM Bacău), în proba de aruncarea discului, cu o performanță de 51.71 m. Pe locul al doilea s-a clasat și ștafeta de 4×100 m a CSM Onești (Mihai Petrescu, Ștefan Găinușă, Alexandru Cojocaru, Alexandru Terpezan), cu timpul de 42.71 s. La 10.000 de metri feminin, Cristina Negru (CSM Onești) s-a clasat a treia, cu timpul de 37:26.11, aceeași poziție fiind ocupată de Mirela Lavric (CSM Onești), la 400 m, cu 53.75 s și de Larisa Arcip (CSM Onești), la 1500 m, în 4:15.72.

2 comentarii la „Atletism, Campionatele Naționale de Tineret/ Băcăuanii, din nou la înălțime”