Handbal masculin, Divizia A: Ştiinţa MD II Bacău – CSU Bucovina II Suceava 41-35 (19-21)

Echipa secundă a Ştiinţei a obţinut o nouă victorie în campionatul Diviziei A la handbal masculin. Sâmbătă după-amiază, băcăuanii au întâlnit, pe teren propriu, echipa secundă a prim-divizionarei CSU Bucovina Suceava.
După o primă repriză modestă, în care sucevenii au condus şi la cinci goluri diferenţă, handbaliştii băcăuani au avut o repriză secundă excelentă, înscriind de şase ori consecutiv între minutele 35 şi 38 şi preluând defiinitiv frâiele jocului. Din nou, excelentă prestaţia extremei stânga Anatoli Bulov, alături de care i-am mai remarcat pe Alexandru Tărâţă, Vitea Vartic şi pe portarul Valeriu Erhan, acesta din urmă apărând, printre altele, şi două aruncări de la 7 metri.
Evoluţia scorului: 2-4 (min. 4), 4-9 (min. 10), 11-15 (min. 19), 15-19 (min. 27), 19-21 (pauză), 21-22 (min. 35), 26-23 (min. 39), 35-26 (min. 47), 39-33 (min. 56), 41-25 (final).
ŞTIINŢA II: Grigoraş, Erhan – Bulov (13), Tărâţă (11), Vartic (8), Macovchin (3), Cadar (3), Şipulin (2), Cebotari (1), Burbulea, Beleaev, Jidobin, Anghelov, Zacaciurin. Antrenor: Nicolai Gomeniuc.
BUCOVINA II: Spiridon, Drăghici – Dumitraş (9), Roşu (8), Ţigănuşu (4), Zvanciuc (4), Şerban (3), Buga (2), Bahan (2), Vele (1), Petrea (1), Târzioru (1), Toşa, Smeu. Antrenor: Răzvan Bernicu.