Victorie în condiţii vitrege: Tricolorul Breaza – FCM Bacău 1-2 (0-0)

FCM Bacău a izbutit o victorie în condiţii de iarnă, la penultima clasată, Tricolorul Breaza. După o primă repriză albă şi la propriu şi la figurat, partida a fost animată de o decizie eronată a arbitrului craiovean Eduard Constantinescu, în minutul 60. Atunci, mardeiaşul din Bănie nu a sancţionat un fault clar la Ignătescu, dar a dictat penalty după ce balonul a sărit în mâna lui Taban.
Liuba a transformat lovitura de pedeapsă, iar elevii lui Ghiţă Poenaru s-au aruncat în atac, izbutind să întoarcă rezultatul pe parcursul a două minute. Astfel, Marius Doboş a egalat în minutul 70 pentru ca, două minute mai târziu, Ionuţ Radu să înscrie punctul unei victorii meritate. Până în final, tot oaspeţii au fost la cârma jocului, însă nu au mai valorificat niciuna dintre ocaziile pe care şi le-au creat.
FCM BACĂU: Ignătescu – Mihălăchioaie, Adăscăliţei, Vajou (40 Carnariu), Dobârceanu – Răduţoiu, Spiridon, Taban (62 M. Munteanu), Doboş – Marchiş, Huiban (62 I. Radu). Antrenor: Gheorghe Poenaru.
Arbitru: Eduard Constantinescu (Craiova). Asistenţi: Andrei Constantinescu (Bucureşti) şi Valentin Cristea (Călăraşi).
Alte rezultate înregistrate în seria I: Victoria Brăneşti – Sportul Studenţesc 3-2, Petrolul Ploieşti – FC Snagov 2-0, Delta Tulcea – Săgeata Stejaru 0-1, CSM Rm. Sărat – Dunărea Galaţi 1-3, Dunărea Giurgiu – FC Botoşani 2-1. Partidele Concordia Chiajna – Farul Constanţa şi Steaua II Bucureşti – Dinamo II Bucureşti vor avea loc duminică, 7 martie.