Thriller cu studente: ŞTIINŢA BACĂU – TOMIS CONSTANŢA 1:3 (-16, -19, 23, -27)

P1020909
Partida din această după-amiază, din cadrul primei divizii de volei feminin şi-a onorat statutul, oferind un spectacol de calitate.
Ultimele două seturi au fost dramatice, experienţa superioară a valoroaselor straniere din echipa oaspete spunându-şi, în final, cuvântul.
Din păcate, în primele două seturi, elevele lui Florin Grapă au părut amorţite, cedând fără mare luptă în faţa adversarelor. Relevant este faptul că banca tehnică a oaspetelor n-a cerut niciun time-out în aceste seturi.
Când se părea că partida se îndreaptă către un sec 0-3, băcăuancele, puternic cravaşate de pe margine de profesorul Grapă, şi-au schimbat atitudinea, au redus numărul de greşeli neforţate şi şi-au adjudecat cel de-al treilea set la limită, 25-23.
Încurajate de publicul spectator, inclusiv de finanţatorul echipei Dinamo, Marian Ştefan, studentele băcăuance au revenit în setul al IV-lea de la 13-16, au condus cu 23-21, au irosit mai multe mingi de set şi, într-un final electrizant, au cedat la 27.
ŞTIINŢA BACĂU: Rusu (Anghel), Iosef, Herlea, Truţă, Purice, Polischiuk, libero-Manu; antrenori: Florin Grapă şi Melu Manta.
TOMIS CONSTANŢA: Gavrilescu, Konecna (Pristavu), Simanic, Plchotova (Bobi), Barun (Vîlcu), Topic, libero-Vujovici; antrenori: Aleksandar Bošković şi Constantin Alexe (finul lui Florin Grapă).
Arbitri: Silvian Lungu şi Cornel Malaxia, observator FRV – Dan Dobrescu.