Aerostar Bacău a obținut marți, pe teren propriu, calificarea în faza a IV-a a Cupei României, în fața unei contracandidate la promovarea în eșalonul secund. Meciul n-a fost nici prea-prea, nici foarte-foarte, băcăuanii
lăsând impresia că încă ”se caută” în noua formulă, în timp ce oaspeții au aliniat multe rezerve în echipa de start. Aerostar a deschis scorul la prima ocazie, fundașul stânga Oanea punctând cu un vole spectaculos de la 20 de metri, în minutul 33. Zece minute mai târziu, Bartok a ratat incredibil din 2 metri după centrarea lui Gyorgyi, iar ”aviatorii” au intrat la cabine în avantaj.

La pauză, ambii antrenori au schimbat: Cristi Popovici l-a introdus pe Tudorache în locul lui Pavel, în timp ce Attila Vago a trimis în teren două dintre piesele grele – vârful Bajko și mijlocașul marocan Soufiane, acesta din urmă un jucător de mare calitate. Oaspeții au fost mult mai prezenți în joc, însă și-au creat o singură ocazie clară, în minutul 63, când tehnicul Soufiane n-a reușit să-l învingă pe Hărăguță din careu, după o frumoasă acțiune personală. Băcăuanii au ratat și ei două mari ocazii, prin Tudorache și Sahru, cel de-al doilea obținând un penalty în prelungirile partidei, din care Vraciu a stabilit scorul final.

Aerostar: Hărăguță – Ardei, Mihălăchioae, Mihăeș, Oanea – R. Istrate, Adăscăliței (min. 11 Ichim), Chirilă, Artenie (min. 78 Sahru) – Pavel (min. 46 Tudorache), Vraciu. Antrenor: Cristian Popovici.

Csikszereda: Horvat – Hajzik, Benko, Csiki, Vizi – Gyorgyi, Csuros (min. 60 Ilyeș), Jakab (min. 46 Soufiane), Bagoly – Hodgyai (min. 46 Bajko), Bartok. Antrenor: Attila Vago.

Arbitru: Dorin Burloiu (Galați). Asistenți: Florin Iftode (Tg. Bujor) și Alexandru Iftime (Piatra Neamț).

Un comentariu la „Fotbal, Cupa României / Aerostar Bacău – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 2-0 (1-0)”

1. CS Sporting Lieşti are şase puncte penalizare prin deciziile Comisiei de Disciplină şi Etică din 12.07.2017, 26.07.2017 şi 16.08.2017.
    Asadar, +6 pentru Liesti nu-i ajuta. Ca si cum ar avea 0.