Volei, Divizia Speranțe / CSS Bacău s-a calificat la turneul final după 5 victorii

CSS Bacau - CSS Buzau 10Campioanele Diviziei de minivolei din sezonul trecut și-au respectat blazonul, calificându-se la turneul final după 5 victorii în turneul semifinal disputat pe teren propriu. Sâmbătă dimineață, CSS Bacău (antrenori Dumitru Matanie și Traian Șnel) și Dinamo București au oferit unui public numeros, care a creat o atmosferă sud-americană, un meci electrizant. Băcăuancele au condus cu 1-0 și 2-1 la seturi, dinamovistele au revenit de fiecare dată, gazdele impunându-se cu 15-10 în tie-break. CSS Bacău a învins apoi cu 3-0 pe CSS Unirea Iași (sâmbătă după-amiază) și pe CSS Buzău (duminică dimineață). Cu o singură înfrângere, Dinamo s-a clasat pe locul al doilea și s-a calificat, alături de echipa băcăuană, la turneul final, care va avea loc în perioada 4-8 mai.

”A fost un turneu parcă mai greu ca niciodată, cu multe echipe bune. E primul an în care jucăm 6 la 6 și ne-am adaptat bine, diferența față de minivolei fiind semnificativă, inclusiv ca regulament. Ne bucurăm pentru că am câștigat toate meciurile și sper ca la turneul final să terminăm tot acolo, sus”, ne-a declarat antrenorul băcăuan Dumitru Matanie.