Handbal masculin / Potaissa Turda – CSM Bacău 38-33 (15-16)

Handbaliștii de la CSM Bacău au pierdut și ultima partidă disputată la Suceava, în cadrul Memorialului ”Mihai Mironiuc”, de data aceasta în fața ”bronzului” ediției trecute a Ligii Zimbrilor. Cu toate acestea, băcăuanii au făcut o primă repriză foarte bună, în fața unei echipe mult mai omogene și mai experimentate. De altfel, turdenii, avându-i în componență pe ex-băcăuanii Rotaru, Ghiță și Zacaciurin, s-au desprins în ultimele 10 minute ale partidei.

Evoluția scorului: 3-3 (min. 5), 4-6 (min. 10), 9-10 (min. 15), 10-12 (min. 20), 12-12 (min. 25), 15-16 (pauză), 20-20 (min. 35), 24-23 (min. 40), 27-24 (min. 45), 30-28 (min. 50), 35-29 (min. 55), 38-33 (final).

Potaissa: Szopka, Fleșer – Zacaciurin 7 goluri, Cîntec 6, Ghiță 6, Talas 4, Rotaru 3, Thalmaier 3, Pavel 3, Pințoiu 3, L. Ignat 2, Szoke 1, Lazăr, Laslo, Ștef. Antrenor: Horașiu Gal.

CSM Bacău: Tamaș, Freiwald, Crăciunescu – Tudorancea 6, Tărîță 5, Gal 4, Juverdianu 4, Păunică 3, Păunescu 3, M. Cotinghiu 2, Anton 2, Bologa 2, G. Cotinghiu 1, Uruianu 1, Dima, Burbulea, Costea, Dodiță. Antrenor: Eden Hairi.

A fost un turneu foarte bun, pentru consolidarea relațiilor de joc în cadrul echipei, dar și pentru unitatea sportivilor noștri. Cea mai bună repriză a noastră a fost prima din partida cu Potaissa Turda. La capitolul plusuri, aș nota unitatea grupului, determinarea și efortul depus până la sfârșitul jocului. În ceea ce privește problemele pe care le-am identificat, acestea ar fi pregătirea fizică specifică, forța fizică brută și lipsa comunicării în faza de apărare. Eden Hairi

La finele săptămânii viitoare, CSM Bacău se va deplasa la Călărași, unde va disputa două partide de verificare, în compania gazdelor de la Dunărea și a echipei HC Dobrogea Sud Constanța.