Tenis de câmp / Trofeul Municipiului Bacău pleacă în Franța

Cea de-a șaisprezecea ediție a Trofeului Municipiului Bacău și-a disputat finala duminică după-amiază, în fața unui public numeros. Francezul Jules Okala (20 de ani, 509 ATP), calificat în finală fără set pierdut, l-a depășit fără drept de apel pe ieșeanul Bogdan Apostol (22 de ani, 785 ATP), scor 6-1, 6-1. Românul a ajuns în ultimul act al turneului după ce trecuse și două tururi de calificări, iar în semifinale îl învinsese pe principalul favorit, argentinianul Hernan Casanova (265 ATP). În partida de duminică, însă, Jules Okala a fost superior la toate capitolele și a obținut o victorie clară și meritată, în doar 55 de minute. De notat și faptul că Trofeul Municipiului Bacău este cel mai important turneu ITF găzduit de țara noastră, cu premii de 25.000 de dolari plus ospitalitate.