Volei masculin, Divizia A1 / Știința Explorări Baia Mare – Știința Bacău 3:2 (14, 22, -21, -23, 6)

În ultima rundă a sezonului regulat, voleibaliștii băcăuani au bifat cel de-al șaptelea joc încheiat în tie-break, la fel ca și gazdele de sâmbătă seara. Maramureșenii au început în trombă și au câștigat categoric setul inaugural, dublându-și apoi avantajul. Oaspeții au revenit spectaculos, au câștigat cel de-al treilea set, după ce au condus mai mereu. Setul patru a fost pe muchie de cuțit, maramureșenii au avut 10-6, însă băcăuanii au intrat cu 2 puncte avans la al doilea time-out tehnic. Gazdele au egalat la 17 și au luat conducerea cu 21-20, 22-21 și 23-22, însă ”studenții” băcăuani au avut un final mai bun și au egalat situația la seturi. Din păcate, ai noștri nu au mai avut forță în tie-break, dar se întorc de la Baia Mare cu un punct important, care îi distanțează la 5 puncte de locul 10, ocupat de Unirea Dej, echipă care vine la Bacău în prima etapă a play-out-ului, sâmbătă, 18 martie.

În partida de la Baia Mare, antrenorii Corneliu Păduraru și Eusebiu Țurcanu au utilizat formula: Ivkovic, Csoma, Marinca (Purice, Todoruț), Voinea (Tîrcavu), Vițelaru (Someșan), Ivankovic, Ghimeș – libero.