Handbal, juniori III / CSSM Bacău – CSS Bacău 24-21 (10-10)

Sala ”Orizont” a găzduit marți derby-ul local din campionatul handbaliștilor juniori III, dintre CS Știința Municipal Bacău și CSS Bacău. Prima repriză a stat sub semnul echilibrului și s-a încheiat la egalitate. Echilibrul a persistat și în primele 7 minute ale reprizei secunde, după care CS Știința Municipal a înscris de 5 ori consecutiv, desprinzându-se la 18-13 în minutul 37. Gazdele de marți s-au impus în cele din urmă la 3 goluri și vor termina sezonul regulat pe primul loc chiar dacă vor sta în ultima etapă. CSS Bacău este pe locul 3 înainte de runda finală, în care va juca acasă cu Școala nr. 3 Adjud. Cea de-a doua clasată, CSS Galați, care are un punct avans față de CSS Bacău, va juca în deplasare, la ocupanta locului 4, LPS Focșani.

CSSM Bacău: Aki Marinescu – Andrei Farcaș 10 goluri, Darius Bran 5, Eduard Ichim 4, Vlad Balan 3, Alin Andrei 2, Răzvan Frînghiu, Ștefan Armanu, Robert Asavastei. Antrenori: Gabriel Armanu, Valeriu Rugină, Eusebiu Tancău.

CSS Bacău: Luis Ștefan, Rareș Uricaru – Florin Bădică 5, Dan Andor 4, Tiberiu Kerekeș 3, Tudor Chifane 2, Adrian Ciobanu 2, Alexandru Ludu 2, Denis Dârlău 2, Mihai Turcu 1. Antrenor: Marius Căpușă.