Volei feminin, Cupa Challenge / Știința Bacău – Bursa BBSK 1:3 (19, -14, -22, -18)

stiinta-bacau-bursa-bbskVoleibalistele Științei Bacău și ai lor suporteri au visat frumos timp de 27 de minute, atât cât durat primul set al partidei cu Bursa. Apoi, s-a stins lumina în tabăra băcăuană și nu s-a mai aprins până la final. Echipa turcă a venit la Bacău cu tandemul care a eliminat surprinzător naționala României în barajul pentru ”europene”: antrenorul belgian Jan De Brandt și trăgătoarea Dora Horvath. Știința a câștigat primul set, după ce a fost superioară la toate capitolele. După aceea, însă, oaspetele s-au scuturat, s-au trezit și, grație unei apărări excelente, a unui blocaj care a punctat constant, dar și atacului, s-au impus la pas și au luat prima opțiune pentru calificare. ”Studentele” și-au mai făcut suporterii să viseze la o victorie în setul al patrulea, când au condus cu 17-14, dar au clacat și au pierdut cu 18-25.

Știința (7 puncte din serviciu, 43 atac, 9 blocaje, 20 erori adversar; 9 servicii greșite): Miclea 1 punct, Perovic 16, Zarkova 8, Otasevic 1, Cazacu 15, Rogojinaru 9, Manu – libero. Au mai jucat: Zburova 2, Radu 2, Faleș 4, Bălțatu 1, Albu – libero. Antrenor principal: Florin Grapă.

Bursa (1 punct din serviciu, 48 atac, 11 blocaje, 34 erori adversar; 5 servicii greșite): Kirdar 6, Da Silva 18, Milos 7, Soroglu 6, Horvath 11, Yildirim 12, Cihan -libero. Au mai jucat: Albayrak, Hatipoglu și Sarioglu – libero. Antrenor principal: Jan Jose De Brandt.

Returul este programat la Bursa, pe 11 ianuarie 2017. Până atunci, luni, 19 decembrie, de la ora 17, Știința va juca pe teren propriu în campionat derby-ul cu Dinamo.