Volei masculin, Divizia A1 / SCMU Craiova – Știința Bacău 3:2 (22, -23, 16, -23, 13)

stiinta-bacau-u-cluj-19Voleibaliștii de la Știința Bacău au furnizat surpriza etapei intermediare de Sfântul Andrei, cucerind un punct pe terenul campioanei en-titre. A fost, de altfel, singurul meci al rundei care s-a decis în tie-break. Gazdele au câștigat primul set, după ce au condus cu 8-4 și 16-11, iar băcăuanii au revenit și s-au apropiat la 19-21. Oaspeții au început bine parțialul al doilea și, după ce au avut un punct avans la primul time-out tehnic, s-au desprins la 12-8 pe serviciul lui Cimili. Distanța de 4 lungimi s-a păstrat și la al doilea time-out tehnic, apoi Știința a beneficiat de 4 mingi de set, valorificând-o pe ultima.

Campioana a dat semne de revenire în setul al treilea, pe care l-a câștigat la scor, însă băcăuanii nu-și spuseseră ultimul cuvânt. Setul al patrulea le-a revenit oaspeților, după o evoluție a scorului palpitantă: 1-4, 7-8, 10-8, 16-15, 19-16, 20-21, 21-22, 22-23, 23-25. Oltenii s-au impus, în cele din urmă, în tie-break, însă nu fără emoții. Știința Bacău arată că rezultatele bune din ultimele etape n-au fost întâmplătoare, iar suporterii băcăuani au toate motivele să vină în număr cât mai mare sâmbătă, de la ora 15, când băcăuanii joacă acasă cu Știința Explorări Baia Mare. O victorie în ultima etapă a turului i-ar putea urca pe ”studenți” până pe locul 6. În partida de la Craiova, Știința a evoluat în formula: Ivkovic (Cazacu), Csoma (Purice), Marinca (Voinea, Todoruț), Cimili, Someșan (Sărăcuțu), Vițelaru, Ghimeș – libero. Antrenori – Corneliu Păduraru și Eusebiu Țurcanu.

A fost un meci foarte bun pentru noi, dar arbitrajul a stricat fenomenul și ascensiunea noastră. E foarte bun punctul pe care l-am luat, dar eu zic că se putea câștiga. Suntem o echipă frumoasă, care se luptă pentru fiecare punct și își câștigă punctele pe teren. Sperăm ca, pe viitor, să ne mobilizăm mai bine și să câștigăm cât mai multe meciuri! În numele echipei, așteptăm cât mai mulți spectatori la meciurile de acasă și promitem că vom face tot ce ne stă în putință pentru a-i mulțumi cu victoriile noastre. Ștefan Someșan

Celelalte rezultate ale etapei a X-a: Știința Explorări Baia Mare – VCM LPS Piatra Neamț 3:0 (13, 21, 23), Volei Municipal Zalău – Volei Club Caransebeș 3:0 (16, 18, 15), Steaua București – CSM București 3:0 (17, 25, 16), Tricolorul Ploiești – U Cluj 3:0 (23, 16, 10) și Arcada Galați – Unirea Dej 3:0 (21, 19, 17).

Clasament: 1. Steaua 25p, 2. Zalău 25p, 3. Galați 25p, 4. Ploiești 23p, 5. Craiova 17p, 6. CSM București 14p, 7. Baia Mare 13p, 8. Caransebeș 11p, 9. Știința Bacău 11p, 10. Dej 7p, 11. Cluj 7p, 12. Piatra Neamț 2p.

Etapa a XI-a (2-3 decembrie): Știința Bacău – Știința Explorări Baia Mare (sâmbătă, ora 15), SCMU Craiova – Unirea Dej, Arcada Galați – U Cluj, CSM București – Tricolorul Ploiești, Volei Club Caransebeș – Steaua București și Volei Municipal Zalău – VCM LPS Piatra Neamț.