Handbal, juniori II / LPS Suceava a câștigat derby-ul campioanelor cu CSSM Bacău

cssm-bacau-css-bacau-juniori-2Fără îndoială că seria A este cea mai puternică din campionatul handbaliștilor juniori II, de vreme ce are în componență două campioane en-titre. CSSM Bacău este campioana acestei categorii de vârstă, în timp ce LPS Suceava este practic echipa care a cucerit în vară, chiar în Bacău, titlul la juniori III. Cele două echipe s-au întâlnit duminică, în Sala ”Orizont”, în cadrul etapei a IV-a a primului turneu de sală din sezonul regulat. După ce, în turul campionatului, CSSM Bacău trecuse, tot pe teren propriu, de LPS Suceava cu 30-25, duminică sucevenii s-au impus la limită, cu 25-24, consfințind prima înfrângere a echipei pregătite de Gabriel Armanu. În celelalte partide ale turneului, CSSM Bacău a învins pe CSS Bacău (41-23), LPS Piatra Neamț (34-19) și Școala nr. 3 Adjud (41-24).

Cea de-a doua echipă băcăuană din serie, CSS Bacău (antrenor Costel Oprea) a reușit, în schimb, prima victorie a sezonului în turneul de la ”Orizont”. Băcăuanii au învins pe LPS Iași cu 28-27 (11-11), pierzând cu CSSM Bacău (23-41) și LPS Piatra Neamț (24-30). Următorul turneu de sală al juniorilor II va avea loc în perioada 3-5 februarie 2017.