Handbal masculin, Divizia A / CSSM Bacău – HC Buzău 26-25 (11-15)

cssm-bacau-hc-buzauDupă victoria surprinzătoare obținută etapa trecută pe terenul Farului, handbaliștii de la CSSM Bacău s-au chinuit sâmbătă, pe teren propriu, cu HC Buzău. După ce au fost conduși cu 5-2 (min. 8), băcăuanii au egalat la 6 în minutul 17 și au condus cu 8-6 și 9-7. Au urmat cinci minute fără gol pentru gazde, buzoienii au luat conducerea și au avut un avans de 4 goluri la pauză. CSSM Bacău a egalat la 21 în minutul 48, după două goluri ale lui Hanțaru și, după o incredibilă serie de ratări de pe semicerc plus un 7 metri irosit, a obținut victoria la limită. Băcăuanii acumulează 15 puncte cu care se află pe locul 4, dar cu mai multe partide disputate decât primele trei. De altfel, în următoarele două runde, echupa băcăuană va sta.

CSSM Bacău: Crăciunescu, Freiwald, Bobeică – Hanțaru 8 goluri, Broască 6, Gal 5, Atănăsoaei 2, Dumitriu 2, Kurtes 2, Uruianu 1, Cotinghiu, Ionescu, Păunescu. Antrenor: Gabriel Armanu.

HC Buzău: Manole, Vasilescu – Burlacu 9, Tudorache 7, Oprea 3, Sîrbu 2, Fl. Chircă 2, Drăgoi 2, Mircescu, Cîrstea, Urse, Spânu. Antrenor: Bogdan Constantin.