Handbal, juniori III / CSS Bacău – CSSM Bacău 22-30 (10-16)

css-bacau-cssm-bacau-11Sala ”Orizont” a găzduit duminică dimineață derby-ul seriei B a campionatului național rezervat juniorilor III, între primele două clasate. CSS Bacău a început mai bine și conducea cu 4-1 în minutul 4, dar lidera CSSM Bacău (poate că ar fi timpul ca gruparea finanțată de Consiliul local să revină la denumirea logică de CSM) a înscris de 6 ori consecutiv în următoarele 8 minute. De altfel, elevii antrenorilor Eusebiu Tancău și Valeriu Rugină n-au mai cedat conducerea până la final, impunându-se în primul rând datorită valorii superioare a liniei de 9 metri, în special a interilor. De partea cealaltă, echipa antrenată de Marius Căpușă a ratat foarte mult și n-a reușit să-i anihileze pe principalii marcatori ai adversarilor. CSSM Bacău are 6 victorii din tot atâtea partide, în timp ce CSS Bacău a suferit primul eșec, după 3 victorii și un egal.

CSS Bacău: Luis Ștefan, Rareș Uricaru – Tiberiu Kerekes 7 goluri, Dan Andor 6, Florin Bădică 5, Denis Dârlău 2, Adrian Ciobanu 2, Alexandru Ludu, Tudor Chifane, Mihai Turcu, Dominik Dragomir, Nicușor Drugă. Antrenor: Marius Căpușă.

CSSM Bacău: Aki Marinescu, Marian Enculesei – Andrei Farcaș 9, Robert Cojocaru 8, Vlad Bălan 4, Darius Bran 4, Eduard Ichim 2, Darius Feldeș 1, Răzvan Frînghiu 1, Ștefan Armanu 1, Alin Andrei, Robert Asavastei-Pristavu. Antrenori: Eusebiu Tancău, Valeriu Rugină.