Handbal, juniori III / Un egal și o înfrângere pentru handbaliștii băcăuani

CSSM Bacau - CSS Bacau 4Nici în ziua a doua a turneelor semifinale 2 echipele băcăuane n-au izbutit să câștige. CS Știința Municipal Bacău a fost la un pas s-o facă, însă a terminat la egalitate partida cu CS Olimpic Tîrgu Mureș. Băcăuanii au condus la pauză cu 12-11, în repriza secundă au avut 20-18 și 22-21, dar s-au văzut egalați la ultimul atac al mureșenilor. Rezultat final, CS Olimpic Tg. Mureș – CSSM Bacău 22-22 (11-12), băcăuanii evoluând în alcătuirea: Mihai Farcaș, Alin Tancău – Rareș Stănică (7 goluri), Andrei Farcaș (7), Ștefan Vîță (2), Tudor Bibire-Ghenadi (2), Marian Vizitiu (2), Albert Balaș (1), Darius Bran (1), Răzvan Armanu. Antrenori: Eusebiu Tancău și Gabriel Armanu. Duminică, echipa băcăuană va întâlni pe CSM Ploiești, o eventuală calificare la turneul final depinzând de rezultatul partidei dintre LPS Cluj și CS Olimpic Tîrgu Mureș.

CSS Bacău, în schimb, a ieșit din cărțile calificării, după ce a suferit a doua înfrângere în grupa de la Turda. Tinerii handbaliști pregătiți de Marius Căpușă au fost învinși de LPS Suceava, scor 21-30 (10-15), iar duminică, în ultimul meci, vor juca împotriva celor de la Academia Minaur Baia Mare.